Med se používá jako složka masek na předcházení vráskám a čištění pokožky tváře a rukou. Je nutné používat med čistý nebo ve spojení s jinými látkami (glycerinem, citronovou šťávou, vaječným žloutkem apod.). Maska z tvarohu a medu (rozmíchat do konzistence pasty) se nanáší na 1 až 1,5 hodiny na obličej. Vyhlazuje vrásky, zlepšuje prokrvení. Před nanesením masky je nutné dobře vyčistit pokožku tváře umytím vodou nebo speciálními pleťovými vodami.

Hrubé a rozpraskané ruce lze ošetřit kosmetickým glycerinem s přídavkem malého množství medu (přípravek nemá být výrazně lepivý). Aplikace má charakter jakési „masky“, provádí se proto tehdy, když je naděje, že přípravek bude moci nerušeně nějaký čas působit. Mírná lepivost za čas sama zanikne, příp. si po určitě době ruce umyjeme.

Je mnoho osvědčených lidových receptů s medem na léčení nejrozmanitějších onemocnění, i mnoho dalších rad a receptů na přípravu medových masek a jejich použití. Třeba zdůraznit, že efekt medu se zesiluje při jeho smíchání s výluhy a odvary léčivých bylin, jakými jsou např. podběl, malinové plody, lipové květy, heřmánek, eukalypt, aloe, třezalka atd.