Kašel je jedním z nejhorších projevů onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je to výsledek podráždění jejich sliznice.

Rozeznáváme:

  • Kašel suchý (bez vykašlávání hlenu), ten je nejčastější na počátku onemocnění 
  • Kašel vlhký (s vykašláváním hlenu), ten je charakteristický pro dlouhodobější průběh onemocnění

Onemocnění dýchacích cest doprovázené vysokou horečkou a silným kašlem je většinou způsobeno viry. Stává se, že v důsledku onemocnění jsou průdušky omezeny ve své činnosti a kašel se udržuje ještě dlouho po vyléčení. Bývá to kašel vlhký a dlouhotrvající, objevující se hlavně v noci.

U citlivých dětí se tento kašel přenáší i do krku a nosu. Bez ohledu na průběh takového onemocnění noční kašel obtěžuje děti i rodiče.

Med je účinným prostředkem léčení nemoci. Bylo to prokázáno lékařskými výzkumy. Tři skupiny dětí obou pohlaví ve věku 2–18let, které trpěly onemocněním horních cest dýchacích za doprovodu nočního kašle, byly podrobeny lékařským experimentům.

  • 1. Skupina – děti dostávaly pravý med

Děti (35) v této skupině dostávaly včelí med v množství úměrném jejich věku: 2–5leté půl kávové lžičky, 6–11leté celou lžičku a 12–18leté dvě lžičky.

  • 2. Skupina – děti dostávaly lék proti kašli

Děti (33) dostávaly proti kašli lék dekstrometorfan. Dávky byly podávány opět podle věku: 2–5leté dostalo 8,5mg v jedné dávce, 6–11leté 11 mg a 12–18leté 34 mg.

  • 3. Skupina – děti dostávaly umělý med

Děti (37) ve třetí skupině dostávaly úměrně dávky umělého medu. (Umělý med je v Polsku běžně prodáván v obchodní síti, jde o potravinu nemající se včelařstvím nic společného, je to směs glukózy a fruktózy chemicky vyrobená rozštěpením řepného cukru)

U všech skupin pozorovaných dětí byly hodnoceny stupeň kašlečetnost kašlání a intenzita kašle. Výsledky pozorování jednoznačně prokazují, že pravý včelí med dopadl nejlépe – snižoval všechny výše uvedené projevy kašle o 32,1%, přitom dekstrometorfan pouze o 14,2 % a umělý med vykázal nulovou účinnost.

Bylo tedy prokázáno, že pravý včelí med v množství půl až dvě kávové lžičky denně výrazně zmenšuje projevy nočního kašle.

Zajímavým poznatkem je také to, že pravý včelí med měl lepší výsledek než chemicky vyroben dekstrometorfan, což je léčivá látka, obsažená v různých medikamentech na léčení kašle. Dále užívání této látky je ještě výrazně omezeno. Nesmí být podávána dětem s průduškovým astmatem a má vedlejší účinky, jako například závratě. To všechno u pravého včelího medu odpadá.

Ještě připomínka: je důležité konzumovat med tepelně a chemicky neupravený. Jistotu, aby jste koupili takový med budete mít pouze v případě, že zakoupíte med u Vašeho známého včelaře, kterého znáte, nebo také v našem e-shopu, až med od včel získáme a budeme ho prodávat (aktuálně v dubnu ještě med z letošní včelařské sezóny není). Kvalitu medu z hypermarketů a obchodních řetězců raději popisovat nebudu...