Postupně se zde začnou objevovat kratší články, které se budou snažit popsat jednotlivé včelí produkty z pohledu tradiční čínské medicíny. Můžete se těšit například na mateří kašičkupropolisvčelí jed nebo třeba včelí med. V této části se budeme zabývat mateří kašičkou.

V protikladu k odborně zaměřené západní medicíně se ta čínská zakládá na tradici více než tisíc let fungujícího starého systému, v němž je člověk svázán se zákonitostmi přírody. Med a včelí produkty hrají odjakživa v rámci čínské medicíny důležitou roli. Profesor Matthias Kunth je vzdělán v oboru tradiční čínské medicíny. Tento obor studoval na několika čínských vysokých školách. Odhalí nám, jakou roli hrají různé včelí produkty v tradiční čínské medicíně.

Vedle lékařských terapeutických postupů jako akupunkturaterapie baňkamimasáže „Tuina“ nebo používání léčivých bylina hraje med a včelí produkty v rámci čínské medicíny odjakživa významnou roli. Historické nálezy hliněných střepů z centrální Číny ukazují, že již před 9 tisíci lety byly vyráběny nápoje podobné vínu z medu, rýže, hlohu a divokých hroznů, které pravděpodobně sloužily ke zdravotním účelům. Také průkopníci moderního školního lékařství jako je Hippokrates a Paracelsus přikládali ve sých receptech a směsích velký význam rozmanitým účinkům včelích produktů.

Mateří kašička (Gelée royale)- vydatný královský pokrm

Je to zázrak přírody, tajemný koktejl složený z proteinů, mastných kyselin, cenných vitamínů, minerální látek, stopových prvků, enzymů a substancí podobných hormonům. I když látky obsažené v mateří kašičce dodnes nebyly dokonale prozkoumány, výkony tohoto královského pokrmu mluví samy za sebe:

Díky mateří kašičce dosáhne larva budoucí včelí královny během pěti dní osmisetnásobku své původní hmotnosti a po asi dalších 16 dnech je včelí královna schopná klást denně až 2500 vajíček. Mateří kašička slouží královně po celou dobu života jako potrava – královna žije asi padesátkrát déle než jedinci stejného druhu. Užívání mateří kašičky má v rámci čínské medicíny velkou tradici.

Mateří kašička z pohledu tradiční čínské medicíny

  • Aktivace energie „Qi“
  • Podnět k aktivaci látkové výměny
  • Napomáhání detoxikačnímu procesu a procesu vylučování
  • Antimikrobiální účinky
  • Pozitivní účinky na látkovou výměnu cukrů
  • Příznivé efekty na vegetativní nervový systém

Aktivace energie „Qi“

V čínské medicíně je „Qi“ označována za základní energii v těle. Je závislá na naší konstituci (dědičných znacích), stravování, dýchání, tělesné aktivitě a na životním rytmu. Pochody trávící soustavy a látkové výměny, jakož i vylučovací proces stojí pod určujícím vlivem této základní životní energie. „Qi“ je blízká svalstvu a orgánům, podílí se na vytváření imunitního systému a hraje významnou roli v naší tělesné vitalitě jako i v psychickém stavu mysli a v síle vyjadřování.

Zvláště při psychofyzických stavech vyčerpání, syndromu vyhoření, při chronických onemocněních nebo během chemoterapie se v Číně tradičně doporučuje užívání mateří kašičky. Při střídmé léčbě se užívá po dobu dvou až tří měsíců denně až 1 g mateří kašičky ráno nalačno, přičemž se má „královská strava“ ponechat co možná nejdéle v ústech.