Propolis je přírodní látka získaná z balzámů pryskyřičné povahy, kterou včely sbírají z různých rostlin, květů a léčivých bylin. V propolisu bylo zjištěno 34 léčivých složek. Propolis obsahuje 50-60% pryskyřic, 10-12% éterických olejů a asi 5% pylu. Tyto látky mají velmi příznivé účinky na lidský organismus. Široké spektrum uhlovodíků, mastných kyselin, terpenoidů, vitamínů a ostatních organických látek zastupuje bohaté společenství, které se jinde v přírodě nevyskytuje.

Co je to propolis

Včely propolis vyrábějí z lepkavé hmoty nacházející se na pupenech stromů. V úlu je hmota dále zpracovávána a využívána jako přírodní tmel – jednak k ochraně úlu před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami ale také k utěsnění úlu a izolací před chladem, vlhkem a dalšími nepříznivými vlivy.

Jeho výroba je pro včely velice náročná a zdlouhavá a propolisu je podle toho také v úlu málo. Jde o velice voňavou směs asi 150 látek, která je baktericidní (zabíjí bakterie různého původu nebo jim zabraňuje v množení).

Kvalita propolisu je velmi ovlivněna lokalitou, kde včely pryskyřici na jeho výrobu sesbíraly.

Náš propolis je vytvořen včelami výhradně z chráněné krajinné oblasti Bílé Karpatynaprosto unikátní a čistou přírodou. Díky tomu dosahuje nejvyšší kvality.

Využití propolisu

Surový propolis můžeme využít například pro léčení kuřích okotlaků nebo k léčení hlubokých prasklin na patách. Ze surového propolisu uhněteme placičku, tu přiložíme na postiženou kůži, převážeme obvazem a ponecháme zde několik dní. Kůže pod obkladem změkne a další ošetření je snadnější i méně bolestivé. Navíc u hlubokých trhlin na patě můžeme využít také další vlastnosti propolisu, která spočívá v tom, že podněcuje vytváření nové tkáně a trhlina se tak rychleji zahojí.

Rovněž kulička surového propolisu vložená do bolavého zubu přinese dočasnou úlevu. Zde se využívá poměrně silného znecitlivujícího účinku propolisu. Účinek propolisu pochopitelně nemocný zub nevyléčí, ovšem pomůže nemocnému překonat bolest. Poté je potřeba navštívit svého stomatologa.

Lze ho také žvýkat, třeba při viróze, nebo při chřipce. Poté co se z hmoty stane nekonzistentní tvar v ústech se jednoduše vyplivne. Přestane Vás bolet v krku, zmizí afty a urychluje to proces uzdravení.

Propolisová tinktura – včelí produkty Kolínek – kvalita přímo od včelaře

Propolisová tinktura

Vyzkoušejte také naši propolisovou tinkturudokonale desinfikuje, ničí nebo omezuje růst některých bakterií, virů, plísní. Má svíravé účinky a lokálně tlumí bolest. Podporuje obranyschopnost organismu.

Propolisová tinktura je podpůrný prostředek k dezinfekci dutiny ústní a kůže, při nachlazení a virových onemocnění horních cest dýchacích, k potlačení infekcí a zánětů v dutině ústní a nosohltanu, k tlumení bolesti zubů a masážím dásní při paradentóze a při hojení nerozsáhlých popálenin. Je vhodná při plísňovém a ekzémovém onemocnění pokožky.Použití při dalších onemocněních po poradě s odborným lékařem.

Tato propolisová tinktura je vyrobena tradiční recepturou, tzn. louhováním surového propolisu z našich včelstev v lékárenském lihu. Jde o čistý včelí produkt, který neobsahuje žádná jiná rozpouštědla, či chemické příměsi.

Dejte si pozor na alergii na propolis. Vyzkoušejte nejprve propolis natřením zápěstí na dlani. Pokud do 24 hodin kůže nezčervená, můžete propolis používat.