Je známo, že zatímco filozofové a lid opěvují med od pradávna, vědecky vzdělaná obec lékařů byla v minulosti (a je i dnes) často skeptická a považuje med jen za jistou alternativu k ostatním cukrům, které jsou na trhu k dispozici.

Ve snaze zjistit kvalitu medu pro lidskou výživu provedli američtí lékaři Schultz, Knott a kol. (1938) pokusy ve dvou věkových skupinách dětí (7–13 let a 2–6 měsíců). Podávali jim roztoky různých cukrů a sledovali jejich hladinu v krevním oběhu po 15, 30, 60, 90 a 120 minutách. Výsledky ukázaly, že med byl během prvních 15 minut absorbován nejrychleji ze všech testovaných cukrů s výjimkou glukózy. Med nezaplavil krevní oběh nadbytkem cukrů a jeho pokles byl pravidelný a pomalý až k výchozí hranici. To proto, že obsahuje kombinaci dvou cukrů – glukózy a fruktózy. Glukóza se vstřebává rychle a také rychleji mizí z oběhu, zatímco fruktóza se vstřebává poněkud pomaleji a udrží hladinu krevního cukru na vyšší úrovni. Med podle výzkumníků nezaplaví tělo také nadbytkem cukrů s nímž by si neumělo poradit. Z trávicí soustavy rychle mizí a neumožňuje tak vznik nežádoucích kvasných procesů.

V dalších pokusech titíž autoři zjistili poněkud vyšší hmotnostní (váhové) přírůstky a celkově lepší zdravotní stav u dětí, jímž byl podáván med, ve srovnání se skupinou dětí, které dostávaly jako zdroj cukrů kukuřičný sirup.

V později provedených pokusech Knott, Shucker a Schults (1941) podávali 14 dětem různé druhy mléka, dávky vitaminu D a med nebo kukuřičný sirup. Po 120 časových periodách s různými kombinacemi potravy autoři zjistili, že byl-li v potravě přítomen med, dětský organizmus z ní pro sebe ve všech případech využil více vápníku. Stejní autoří pak dále zjistili, že podobně jako vápník, byl v přítomnosti medu z potravy lépe využíván i hořčík, což je další prvek nezbytně nutný pro živé buňky a tkáně. V kostech bývá v poměru 2–2,5 dílů hořčíku ke 100 dílům vápníku. Oba prvky jsou však nutné i pro nervovou a svalovou činnost a řadu biochemických reakcí. Vyšší retence hořčíku nebyla údajně ze získaných dat průkazná, avšak byla zřejmá.

Pro tělesnou činnost je rovněž důležité dobré zásobení buněk kyslíkem prostřednictvím krevního barviva – hemoglobinu (vyskytuje se v červených krvinkách). K syntéze hemoglobinu je nutný přísun železa, patrné musejí být i stopy mědi. Oba prvky bývají v medu přítomné. Zda by med mohl mít i kladný vliv na tvorbu hemoglobinu, to se v Evropě pokusil zjistit Emrich (údaje v Rootovi, 1959, bez uvedení národnosti). Vytvoříl 6 dvojic dětí ze stejné rodiny, podobné konstituce i úrovně hemoglobinu. Jedno z dětí dostávalo k běžné potravě ještě mléko a med, druhé jen mléko. Výsledky ukázaly, že děti, které dostávaly navíc med, měly vyšší obsah hemoglobinu.

Podobně jiný Evropan Rolleder (opět podle Roota) sestavil 29 dvojic chlapců s podobnými fyziologickými charakteristikami. Jeden z každé dvojice dostával denně 2 lžíce medu k běžné stravě po dobu 6 týdnů. Druhý z dvojice sloužil jako kontrola – jedl stravu bez medu. Na konci pokusu dvě třetiny chlapců živených navíc medem měly zvýšený obsah hemoglobinu v krvi (v průměru o 8,5 %). U dvou třetin chlapců, kteří med nedostávali, byl zjištěn pokles hladiny hemoglobinu a třetina v každé skupině nevykazovala žádnou změnu.

Na základě uvedených údajů lze konstatovat, že med by se měl stát součástí výživy lidí od útlého věku. Zajisté nepochybíme, když u stolu budeme mít i více druhů tohoto včelího produktu, jejichž ochutnávání a kombinace s podávanými jídly bude mít blahodárný účinek nejen pro uši, jako symfonie vůní, barev a konzistence, ale i pro tělo, jemuž med dodá cukry a stopové prvky v harmonické podobě, kterou jinde nenajdeme.

Než začneme med užívat

Med obsahuje silné přírodní kyseliny a ty mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jestliže po požití medu vzniknou vyrážky nebo pupínky, nebo jiné nepříjemné nežádoucí reakce (svědění těla, dušnost), med ihned přestaneme užívat!

  • V květovém medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více vitamínů, pyl, méně minerálních látek, voda max. 19 %.
  • V lesním medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více minerálních látek, pyl, méně vitamínů, voda max. 19 %.
  • Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.
  • Medovina je přírodní kvasný lihový produkt z medu obsahující max. 17 % alkoholu,vodu, glukózu, minerální látky. Při výrobě se odloučí pyl (bílkoviny), vitamíny a většina lehkých cukrů.

Zánět horních cest dýchacích

Tlumí zánět a bolest. Používá se ho jako sladidla plicních čajů a samotného s máslem nebo rozmixovanou cibulí.

Virový zánět jater, žlučníku a lékové poškození jaterní tkáně

Užívá se med 3x denně polévková lžíce samotná a sladíme s ním všechny tekutiny (náhradou za řepný cukr).

Žaludeční a duodenální vřed

Med při vyšší koncentraci snižuje sekreci žaludečních žláz a je vhodným doplňkem v potravě při konzervativní léčbě.

Nespavost

Pro uklidňující účinek medu se doporučuje brát 1 až 2 lžičky před spaním.

Dětské anémie

Med obsahuje ve stopových minerálech vstřebané železo a měď, zvyšuje hodnoty hemoglobinu. U kojenců i pro dospělých se po 4 měsících hodnota hemoglobinu zvýšila o 8%.

Neurasthenické projevy u dětí

Med má sedativní účinek a působí vylepšení těchto stavů.

Rekonvalescence po onemocnění a vyčerpanosti organizmu

Doporučuje se konzumace v roztocích i samotný, protože obsahuje jednoduché cukry, které se vstřebávají přímo do krve a netráví se.

Starý člověk

Co je pro kojence v potravě mléko, je pro starého člověka v potravě med. Člověk stárne, zapomíná, musí si psát, co musí vyřizovat ať chce, či nechce. Vrcholem života je období kolem 45 let. Od této hranice se již arterioskleróza hlásí u někoho méně a u jiného více. Abychom stárnutí zpomalili, měli bychom od této věkové hranice využívat antisklerotický účinek medu a včelích produktů a proto většinou sladit medem. Ten přináší vylepšení pasáže střevní, působí uklidňujícím účinkem a předchází zhoršení arteriosklerózy. Více pro staré osoby uděláme, doneseme-li jim láhev dobrého medu, než velkou bombonieru.

Činnost jater

Dodává-li se organizmu med v nadbytku, ukládá se jako glykogén, vylepšuje činnost svalovou a podporuje činnost jater. Dodáváme-li v nadbytku rafinovaný cukr, ukládá se v organizmu jako cholesterol a tím zhoršuje arteriosklerózu. Med obsahuje PP faktor, látku, která rozšiřuje cévy a zesiluje přívod živin a kyslíku do tkáně. Antisklerotický účinek medu nám může vysvětlit, že včelaři, kteří opravdu med a včelí produkty konzumovali, se dožívali vysokého věku při celkové tělesné a psychické svěžesti. V játrech se krev zbavuje jedovatých zplodin trávení, proto potřebují být zdravá, aby byl zdravý celý organismus.

Věnčité tepny a srdeční sval

Med přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdečních a k lepšímu prokrvení srdečního svalu nejen tím, že dává nezbytnou živinu pro sval – hroznový cukr, vitamíny B a C, stopové prvky draslík a hořčík.

Otravy houbami

Podání teplého mléka a medu při první pomoci podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji. Je ale bezpodmínečně nutné, aby postižený navštívil ihned lékaře.

Paradentóza zubů

Ve vyzrálém medu, jakož i ve víčkách zavíčkovaných medových plástů (tzv. voští), jsou látky, kterým říkáme inhibiny, které působí proti rozvoji baktérií.

Hnisavé rány

Med aplikován na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně a rány oživuje. Vyzkoušeno u bércových vředů dokonce i při válečných poraněních.

Po epidemickém zánětu jater

Trpí často nemocní dlouhotrvajícími poruchami zažívacího traktu. Po jídlech a to i dietních, dostávají křečovité bolesti ve střevech, které končí bolestivým průjmem. Dáme-li nemocnému ráno a večer lžíci medu ve sklenici jablečného moštu, pocítí již po týdnu nápadnou úlevu. Po 2 měsících užívání medu s jablečným moštem zmizí zápach stolice i střevních plynů odstraněním hnilobných a kvasných mikrobů v zažívacím traktu.

Noční pomočování dětí

Často přetrvává do dospělosti (neuróza). Od 17 hodiny omezíme příjem tekutin v potravě, před spaním povinně vymočit a dáme lžíci medu, týden budíme dítě po 24 hodině, necháme vymočit, ve dne prodlužujeme interval mezi močením a stav se úplně stabilizuje. Děti mívají živé sny, med jim přináší klidný spánek a jejich psychika se zlepší.

Prořezávání zoubků u dětí

Při bolestech uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestivých pocitů.

Chřipka a senná rýma

Žvýkání odvíčkovaných voskových víček při vytáčení medu (voští) působí příznivě u zánětů horních cest dýchacích i u senné rýmy.