Výživa doporučovaná diabetikům se takřka neliší od výživy normálních zdravých lidí. Zde se ale jedná především o vyvážený příjem potravin bohatých na živiny. Diabetici typu 2, kteří jsou schopni svou výživu následně obměňovat, mohou hladinu cukrů ve své krvi upravit do normálu i bez medikamentů.

Většina lidí má občas chuť na něco sladkého. Pro diabetiky ale platí, že to záleží na množství. Diabetikům se potraviny obsahující cukry dovoluje konzumovat jen v určité míře. Denní kalorická dávka, pocházející z cukrů smí obnášet deset procent. Při přísunu cca dvou tisíc kcal denně to odpovídá dávce asi 50g cukru. Toto množství obsažené ve dvou lžících medu by mělo diabetikům pro jeden den stačit.

Med v malých dávkách

Roli zde nehraje pouze množství, ale též způsob, jak je med požíván. Přeměna cukrů se usnadní, když se povolené množství medu rozdělí do více jídel. Diabetici by také neměli med jíst po lžících, ani rozpuštěný v nápojích, ale pouze ve spojení s pevnými potravinami.

Volba vhodné potraviny je při sestavě jídla velmi důležitá. Z jídel bohatých na balastní látky se cukerné sloučeniny uvolňují pomaleji, než z jídel na balastní látky chudých. Zvláště hodnotnými dodavateli balastních látek jsou obilné produkty, jako například celozrnné pečivo, obilné vločky a výrobky mϋsli.

Obilné balastní látky zlepšují účinek hormonu inzulinu, který zodpovídá za snižování hladiny hroznového cukru v krvi a přispívá k udržování nízkých hodnot krevního cukru po jídle bohatém na uhlovodany. Diabetikům, kteří mají chuť na chléb s medem lze doporučit, aby zvolili některý z druhů celozrnného chleba a pod med si namazali pokrmový tuk nebo tvaroh.

Také s celozrnným pečivem, mléčnými produkty, neslazenými obilnými vločkami a syrovými saláty pro diabetiky med dobře stravitelný. Ale pozor! Z ovocných pokrmů (z rozsekaných a rozemletých ovocných plodů) se velmi rychle uvolňují ovocné cukry, takže jejich přislazování se nedoporučuje.

Ne každý med je pravý

Mnohé pomazánky označené jako „dia“, které se prodávají v malých baleních s potiskem úlů a včel, vypadají na první pohled jako med. V mnohých případech jím ale nejsou. Pouhý pohled na složení prozradí, co v těch kelímcích vlastně je: vodní roztok sladidla či různé cukerné náhražky a ovocný cukr.

Oproti těmto produktům má med velkou výhodu, že kromě cukru obsahuje celou řadu látek, které jsou pro diabetickou látkovou výměnu cenné: stopový prvek chrom, který zlepšuje účinek inzulinu a vitaminy řady B, jež podporují funkce nervové soustavy.

Zdroj: Renate Franková (O.V.P.)